Kanamuna – Jumala loodud väike ime
Autor: J.A.U.Yrjölä
Muna, millest soojuses haududes koorub elujõuline kanapoeg, on üks Jumala imelistest loomingutest. Ta koosneb kõigist organismi eluks vajalikest ainetest. Kahjuks on muna kutsikate ja koerte toidulaual senini liiga vähe väärtustatud ja kasutatud. Mõelge sellele, et kanapoeg koorub munast täielikult elujõulisena Kogu tema organism, lihased, vereringe, süda, kopsud, luustik ja sulestik on arenenud elujõuliseks munakoore sees. See tähendab, et seal on olemas kõik õiges vahekorras vajalikud ained organismi arenguks. Ühtegi pole vähe ega ülearu. Kanamuna on olemuselt täiuslik süntees.
Koerte luustikuhäireid uurinud professor Saki Paatsama on öelnud luustikuprobleemide ja selle pärilikkuse kohta järgmist “Koerte kuivtoidus olevas valkaines ehk proteiinis on liiga vähe elutähtsaid tugeva luustiku arenguks vajalikke aminohappeid. Ilmselt osa koeratoidus olevatest luustumisfaktoritest vähenevad või hävivad, kui seda proteiinisisaldavaks aineks kuivatatakse. Samuti võivad need toimeained väheneda pika seismise tagajärjel või valede hoiutingimuste korral”
On selge, et korralik luukasv ei toimu ainult mineraalide ja vitamiinide toimel. Õigeks arenguks vajab luustik kindlasti ka proteiini ja just erilisi aminohappeid, millistest proteiin moodustub.
Kuna kanapoja luustik areneb sünnivalmiks just muna sees olevate eluks vajalike ainete toimel, siis peavad seal leiduma kõik vajlikud ja luustiku kasvu soodustavad ained. Vaid toores muna sisaldab kõiki neid vajalikke komponente. Sellepärast ongi linnumunad kõikide lihasööjate metsloomade lemmiktoiduks. Eelpool mainitud põhjustel on kanamunad väga sobivad ja vajalikud eriti kutsikate ja koerte toiduks. Parima kvaliteediga on kindlasti looduses või võimalikult looduslähedastes tingimustes munetud munad. Kahjuks on suurtootmise tagajärjel kanamunade väärtus kahanenud, sest kanala kanu toidetakse spetsiaalsete jahude ja toitainetega ning nad kasvavad kunstlikes tingimustes. Kuid vaatamata sellele olen kindel, et ka kanalamunades leiduvad ikkagi kõik kortele vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Mune võib koertele sööta koos koorega – siis saab ta kätte ka vajaliku annuse kaltsiumit.
Kahjuks on levinud inimeste hulgas väärkäsitlus munade liiga kõrgest kolesteroolisisaldusest.
Kolesterooli on siiski olemas kahte tüüpi – hea kolesterool HDL ja paha kolesterool LDL. Munas leidub neid mõlemaid, kuid samas on munas olemas kahjuliku kolesterooli mõju vähendav aine – lesitiin. Kindlasti on lesitiini toimeaine mõjusam toorete munade puhul.
Ühes 60 g kanamunas leiduvad järgmised ained:
Omega -3 40-45 mg
Omega N6/N3 18-22
Kolesterool 240-270 mg
E-vitamiin 1.5 iu
Fosfolipiid/lesitiin 1,8 mg
Proteiin 7 g
Energia 75 kalorit
Ka jõusporti harrastavad sportlased kasutavad oma igapäevases toidus suure koguse kanamune. Ajaloost tunneme tsaar Peeter Suurt, kes tarvitas päevas hulgaliselt tooreid mune.
Üle saja aasta vanuseks elanud tuntud Soome arst Arvo Ylppö nautis kanamune natuke erilisel moel – nimelt leiutas ta endanimelise “tervisejoogi”. Seda jooki ei soovita küll mitte koertele vaid just koerteomanikele. Võib-olla peitub selles ka üks pikaealisuse retsepte..
Siin ta on – Ylppön kokteil:
3 kanamuna
3 sidruni mahl
2.5 dl konjakit
250 g mett
Kanamunad klopitakse ja lisatakse sidrunimahl. Segu hoitakse külmkapis 3 ööpäeva ja seejärel kurnatakse läbi sõela ning lisatakse konjak ja mesi. Jooki tarvitatakse 1 supilusikas päevas hommikul tühja kõhuga.
Soome keelest tõlkinud Tõnu Tanvell