Kui võtad koera

Kutsikavõtja meelespea

Niisiis. Sa tahad koera. Koera omandamine võib olla aastatepikkuse õnne alguseks või ka ootamatu vastutuskoorma ja muude hädade kaelasadamiseks, milleks sa tegelikult ei ole üldse valmis.

Mõtle enne otsustamist mõningate tõsiste väidete ja küsimuste üle, väljaselgitamaks – oled sa ikka tõesti valmis saama koeraomanikuks?

Te mõlemad väärite ilusat tulevikku – ole siis järgnevate punktide juures enda vastu aus.

Kas sa oled valmis muutma põhjalikult iseenda ning oma perekonna elu lähemaks 10 – 15 aastaks.

 Näiteks:

– kas koer sobib üldse sinu elustiili? Võibolla on su vaba aeg hõivatud trennide, muude hobide, reisidega…
– Kas koer sobib sinu koju? Oled sa kindel, et sul ei teki pahameelt poriste käpajälgede pärast su riietel, karvarullide pärast, mida alalõpmata peab koristama ja muu vallasvarale tekitatud kahju pärast, mis võib kaasneda kutsikast koeraks kasvamisega?
– oled sa valmis olema 24 h koristaja-kojamees-sanitar? Kutsika järelt tuleb kasida pissi ja muud, täiskasvanud koera väljaheiteid ei tohi jätta tänavale, pärast operatsiooni võib koer vajada järelravi…
– mis saab siis, kui plaanid minna kodust eemale õppima? Kellele jätad koera? Aastateks? Oled sa kindel, et sa saad oma koera ajutisele elamispinnale kaasa võtta?
– mis saab puhkusevälisel ajal, kui sul pole enam võimalik olla 24 tundi oma kutsika kõrval?
– jõuad sa koera üleval pidada ka siis, kui sul tuleb alustada iseseisvat elu?

  • Sul on selge ettekujutlus, miks sa kutsikat tahad ja millise koera sa temast kasvatad/kujundad
  • Sul on olemas rahalised vahendid, et tasuda lisaks kutsika hinnale ka tema ülalpidamiskulud (toit, vaktsineerimine, veterinaarabi arved traumade või haiguste puhul, hooldusvahendid, koolitus jne)
  • Sul on aega ja tahtmist tegeleda kutsikaga/koeraga, et temast saaks täisväärtuslik ühiskonnaliige
  • Sa oled valmis vastutama oma kutsika/koera tegude eest teiste inimeste ja loomade ees. Sinust saab tema karja juht.
  • Sa oled valmis pakkuma kutsikale/koerale tegevust, mis pakub rõõmu teile mõlemile
  • Sa oled valmis võtma kutsikat/koera kaasa reisile või leidma talle selleks ajaks hea hooldaja.

Alles siis, kui saad vastata KÕIKIDELE neile väidetele jaatavalt, tee oma otsus kutsika võtmiseks.

Tõukoer või tõutu koer

Tõukoerad on reeglina kallimad, tõutu koera võid saada ka sümboolse hinna eest, kuid see ei vabasta sind vastutusest koera tervise, heaolu ja koolitamise suhtes.

Tõukoer ei ole haigem ja õrnem kui tõutu koer.

Tõukoerte haigusi uuritakse, tõutute haigustele ei pöörata reeglina tähelepanu – sellest on tulnud väärarusaam segaverelise koera tugevamast tervisest.

Tõutud koerad võivad osaleda koertekoolis võrdväärselt tõukoertega, kuid nad ei saa osaleda ametlikel Kennelliidu ja tema allasutuste poolt korraldatud võistlustel. Tõutu koer ei ole mitte halvem kui tõukoer.

Kui soovid endale koju lemmikut ja sa ei ole huvitatud võistlemisest ning näitustel käimisest, siis tõutu sobib selleks ideaalselt.

Ei tõutu koer ega ka tõukoer ole uhkuse ega iluasi. Temaga tuleb tegeleda ja õpetada. Ta on täisväärtuslik pereliige, kes vajab hellust ja armastust.

Otsustasid tõutu koera kasuks…

  • Võimalusel uuri, kes on koera vanem(ad) – suurus (kasv), iseloom ja kombed. See võimaldab ära hoida suuremaid üllatusi kutsika kasvades (väikesest toakoerast kasvab vasikas).
  • Võimalusel paku kodu õnnetule koerte varjupaigast – usu, ta on sulle elu lõpuni tänulik. Tihti saavad neist suurepärased perekoerad, kes oskavad hinnata inimeste lähedust.
  • Ära unusta eelnevalt uurimast kutsika/koera tausta ja kombeid varjupaiga töötajatelt.
  • Juhul, kui võtad emase koera – steriliseeri ta igasuguste ebameeldivate üllatuste vältimiseks. Isase koera puhul võiksid kaaluda kastreerimist.

 Otsustasid tõukoera kasuks…

  • Uuri tõu iseloomu, pidamistingimusi ja ajalugu. Rohkelt teavet võid leida internetist ja abiks on kindlasti koerte näituste külastamine, kus saad suhelda sulle meeldiva tõu koeraomanikega. Tee kindlaks, milline tõug võiks oma loomult olla sinu ootustele sobivaim. Kontakteeru julgesti tõuühinguga ja erinevate tõu kasvatajatega, et saada võimalikult laiapõhist informatsiooni tõu iseloomu, välimuse, võimalike haiguste ja ka kasvatajate kohta. Mõtle, kas soovid käia näitustel / dressuuris või tegeleda mõlemaga. Arvesta, et sellega kaasneb aja- ja rahakulu.
  • Osta oma kutsikas vastutustundliku ja austusväärse kasvataja käest. Vastutustundlikud kasvatajad tegelevad tõuaretusega – nad on huvitatud tõule iseloomulike joonte säilitamisest ja vigade vältimisest. Nende koertel on tehtud terviseuuringud, et viia miinimumini pärilike haiguste riske.
  • Kui sa oled kasvataja valinud, testi kasvatajat. Palu näha vähemalt ühte kutsika vanematest. Jälgi, kuidas koer suhtleb kasvatajaga tema kodus: on nad sõbralikud ja suhtlemisaltis või on koer pelglik ja püüab suhtlemist vältida? Vastutustundlik kasvataja testib omakorda ka sind – otsides oma koera kutsikaile niiviisi parimat võimalikku kodu. Kui sa saad kasvatajalt eitava vastuse, siis analüüsi, mis oli sinu juures valesti, mitte ära torma järgmise ettejuhtuva kasvataja juurde.

OLE KUTSIKA OSTMISEL TUNDMATU TAUSTAGA INIMESE KÄEST ETTEVAATLIK!

On inimesi, kes müüvad paberiteta tõukoeri. Kahjuks ilma tõutunnistuseta tõukoeri ei ole olemas – koera tõutunnistus on dokument, mis näitab koera kuulumist teatud tõugu ning sellega koos ka teatud iseloomuomadusi ja välimust.

Põhjendus, et koeral paberid puuduvad paberite kalliduse tõttu, ei vasta tõele. Kui kasvataja on järginud kõiki pesakonna tekitamisel kehtivaid reegleid, siis paberid ei ole kallid.

Ei ole harvad juhused, kui ostetakse paberiteta bolonka, kellest kasvab hoopis dogi või ostetakse paberiteta dogi, kes jääb taksimõõduliseks. Rääkimata sellest, et sulle võidakse hoopis lõuna-eesti tuksterjer, kui vana ja haruldase tõu eksemplar müüa.

Raha

Kui palju siis kutsikas maksab?

Tõutu koer võiks maksta sümboolse hinna: vanarahvatarkuse järgi ei tohi ühtki looma tasuta omandada. Üldiselt on siin hind müüja südametunnistuse asi.

Varjupaikades küsitakse tavaliselt inimese võimaluste kohaselt või et katta osaliseltki koerale varjupaigas kulutatud rahast: varjupaigad on tihti üsna sõltuvad annetustest ja kena on, kui leiad sõbra leidmise eest võimaluse toetada teisi abivajajaid.

Tõukoera puhul ei ole see tegelikult koht allahindluste kauplemiseks. Su kutsikast saab perekonnaliige aastateks – mõistlik on teha tark investeering. Uuri hindu erinevatelt kasvatajatelt, internetifoorumitest, suhtle. Hinnainfot on võimalik saada, et selgitada endale turu keskimist hinda ja aru saada, miks mõned kutsikad maksavad rohkem ja miks mõned vähem. Ära unusta ka, et lisaks tavalisele ostule-müügile on olemas alternatiivseid koera omandamise võimalusi: rent, järelmaks ja kaasomandus. Aruta neid kasvatajaga.

10 praktilist näpunäidet kutsikasoovijale:

1. Ära tee kutsikaostu hetkemeeleolu tõttu: valmista ennast ja oma peret selleks pikalt ette – uuri, küsi, loe.

2. Kui oled leidnud enda võimalustele ja soovidele vastav tõu, siis ära kaota kannatust, kui pole kohe sulle meeldiva tõu pesakonda Eestis. Oma ja õige tasub ootamist.

3. Kutsikad on loovutusealised minimaalselt 6 nädala vanuselt. Vali enda iseloomuga ja harjumustega sobiv kutsikas. Selleks palu julgelt abi kasvatajalt, kes on kutsikatega väga palju aega koos olnud, teab-tunneb nende iseloomude erinevusi ja kindlasti oskab valiku tegemisel aidata.

4. Pommita kasvatajat küsimustega: kuidas kutsikas toitub, millist toitu sööb, mis on selle tõu iseärasused hoolduse puhul (kõrvad, karvad, küüned), kuidas on ussikuuride, vaktsineerimiste ja märgistamistega. Tee endale selgeks kutsika/koera vaktsineerimisskeem.

5. Osta kutsika jaoks vajalikud asjad (magamisase, toidu-joogikausid, mänguasjad jne) juba enne koju toomist.

6. Esimestel öödel ole valmis selleks, et kutsikas on rahutu ja nutab. Tema on võõras kohas ning igatseb oma ema ja õdesid-vendi. Püüa sellesse suhtuda leebe huumoriga.

6. Sa pead nii kutsikale kui endale varakult selgeks tegema reeglid, mida ta kuuluvad täitmisele ka täiskasvanud koerana. Sina oled tema karja juht. Käitu sellele vastavalt.

7. Kutsikas vajab piisavalt füüsilist ja vaimset tegevust, et maandada oma ülekeevat energiat. Vastasel korral võib kannatada saada su kodune vara.

8. Sotsialiseeri kutsikat – harjuta teda varakult suhtlema teiste koerte ja inimestega, et hiljem ei tekiks probleeme, kuna koer kardab tundmatuid olukordi. Sotsialiseeritud koeraga on elu lihtsam ja mugavam. Mine võimalusel koertekooli.

9. Ära õhuta oma koeras agressiivsust! Tihti on agressiivsuse taga koera arglikkus – julgusta ja toeta oma koera.

10. Juhul kui sul on probleeme või küsimusi, ära häbene paluda nõuannet/abi kogenud koeraomanikelt.

Allikas: Eesti Koeraomanike Selts